Sekce

Galerie

http://www.stmivani-ff.cz/gallery/Fifty%20kravata.jpg

Jsme na ni pyšní.

Je úžasná.

Naše skvělá Bye slaví svůj velký úspěch - stala se překladatelkou skutečného světového bestselleru Padesát odstínů šedi (právě vychází) a my měly tu čest osobně jí gratulovat a oslavit to s ní. No a protože je mezi námi nějaká ta grafomanka, tak se ani tato událost neobešla bez malého výlevu...

Jmenované poprosím o shovívavost, nejmenovaným se omlouvám - určitě ještě bude příležitost vás někde krásně urazit;).

Bye, gratuluju! ♥

 

Řecký přístav Pireus, červenec 2042

 

Znělo by to tak hezky – zlaté řecké slunce ozařuje zvláštní a dojemnou scénu…

Jenže realita je poněkud jiná. V části, vyhrazené pro soukromé jachty, se z taxíků postupně štrachají osoby ženského pohlaví v různé fázi naštvanosti. A co se týče slunce… je prostě vedro jako v pekle…

Ženy se chvíli rozhlížejí, ale vzápětí jsou jedna po druhé odchyceny plavčíky, kteří statečně skrývají přezíravý úsměv domýšlivého mládí, a dostrkány k můstku, který ústí na největší a nejluxusnější kotvící jachtě.

Přímo u můstku stojí nejmladší z účastnic tohohle podivného zájezdu – Ivanka - a statečně se usmívá. Každou chvíli ale nakukuje do seznamu ve své ruce – přeci jen není jednoduché rozeznat, kdo je kdo.

S úlevou vybíhá vstříc drobné ženě, která se pokouší o vyrovnaný výraz.

„Bye! Bye! To jsem ráda, že jsi tu! Můžeš mi to prosím tě nějak vysvětlit?“

Ale Bye jen krčí rameny. I ona dostala před pár týdny tlustou obálku s letenkami a instrukcemi, kdy a kam se dostavit. Prý výlet na počest třicátého výročí vydání Padesáti odstínů šedé. Pořádající organizace nevypadala povědomě, ale když si u ostatních spolušílenkyň ověřila, že obdržely totéž, svedla to prostě na dodatečné díky od nakladatele.

„Bye, ty jsi vůbec nepřibrala!“ durdí se jedna z mladších seniorek. „Naše Romanka minulý týden promovala a já tu hostinu rozdýchávám ještě teď,“ povzdechne si.

„MisaBells?“ zkusí to jiná z přítomných.

„Nech si ty otazníky, Medvídku, třicet let spolu jezdíme na dovolený, takže to vůbec není vtipný!“ Konečně pár úsměvů.

Další taxík. Přicházející postava se na plavčíka, který se jí hodlá ujmout, podívá vražedným pohledem. Chlapec hodí prozíravě zpátečku. Žena dorazí k ostatním a z ramene si složí dvě velké desky.

„Co to vlečeš, Linfe?“ zašeptá Sfinga s posvátnou úctou.

„Když už musím přežít letní dovolenou, tak se chci aspoň naučit na vodních lyžích,“ plácne Linfe odhodlaně do prken. „Jen doufám, že je tohle dost rychlé,“ vystrčí bradu k lodi.

U můstku se pomalu tvoří hlouček.

„Dobře, tak nic nevíme, ale na tohle mě nikdo přemlouvat nemusí,“ shrne nakonec neplodnou diskusi proč-nač-zač Hanetka a odvážně zamává francouzskou holí směrem k palubě. „Oloupit není o co a znásilnění nám beztak nehrozí,“ zabručí trochu lítostivě a jako první vyráží na tu vratkou věc. Ostatní ji váhavě následují.

„Ještě chybí Karolka,“ krčí rameny Ajjinka, která si už dlouho nepřipadala tak mladá jako dneska.

„Ona to má z ruky, byla pozvaná jako čestný host na oslavu devadesátých šestých narozenin Severuse… chci říct Alana Rickmana!“ vysvětluje už z paluby Janebka.

„Že ťa nezobrala zo sebou,“ ušklíbne se Astrid, která ještě pořád nepochopila, co na tom suchém Britovi ty ženský mají.

„Tady jsem!“ Od dalšího taxíku se překvapivě svižně blíží známá postava.

Sestava je kompletní.

Posádka se s tím moc necrcmá a tak se sotva za půl hodiny ocitají na volném moři. Po pár skleničkách šampaňského se obavy rozplývají jako pár kumulů, co chvíli strašily na východě. Debata se motá kolem dětí, vnuků, manželů, druhých manželů a výše důchodů po rozpadu Evropské unie.

Ale netrvá dlouho a usedlý život v české kotlině odvane mořský vánek. Na přetřes se dostávají žhavější témata.

„Nebrasko, jak to, že jsem se teprve včera dozvěděla, že Stephenie od tebe koupila práva na zfilmování Myšky!“ zlobí se na oko Rosalie. Nebraska se maskuje roztržitým úsměvem, ale všichni už vědí, že po pokřtění pětadvaceti knih a deseti filmových premiérách má toho humbuku prostě až nad hlavu. Nicméně – je tu další důvod otevřít další šampaňské…

A najednou nikomu nepřipadá divné, mluvit zase otevřeně o všech těch věcech, které už nějakou dobu ležely pohřbené v šuplících jejich nočních stolků…

Po dvou hodinách se diskuse stáčí k natáčení třetího remakeu Fifty Shades of Grey.

„Hádejte, kdo bude hrát Robinsonovou!“ nadskakuje nadšeně ambra, že taky může přispět svou troškou. Všichni už zhruba před hodinou pochopili, že si na ni brousí zuby strýček Alzheimer, takže teď soucitně předstírají, že nemají tušení.

„Kristen Stewart! Pamatujete si ji ještě? V první verzi Twilight hrála Bellu Swanovou!“

„No ty jsi ale šikulka,“ plácá ambru po rameni Yasmini. To se jí to plácá, když jí ještě nebylo šedesát…

„Náhodou je fajn, že se vrátila k hraní.“ Jasně, Ajjinka. Ani to nikoho nepřekvapí. Všichni vědí, kdo je tu hlavní fanoušek.

„No, od Roberta nebylo moc košer, že jí udělal sedm dětí,“ potřese trochu nesouhlasně hlavou Silvaren.

„Ale tak snad u toho taky byla, ne?“ zakmitá významně obočím Lenka. Ambra je vděčná že si Lenka svoje číslo 326 nechala vytetovat na předloktí – díky tomu bezpečně poznává aspoň jednu z účastnic.

„Stejně je škoda, že v tom prvním zpracování Fiftyho nehráli spolu,“ povzdychne si Evelyn. „Já teda nesnáším ff, kde Edward není upír, ale v tomhle jsem je prostě viděla…“

Na palubě se rozhostí překvapivé ticho. Ženy s přivřenýma očima sní o Robertovi jako o Fiftym… No dobře, některé to možná jen přepískly s tím šampusem a dávají si šlofíka, ale copak na tom záleží?

 

O pár hodin později se objeví kapitán s oznámením, že za chvíli budou u cíle. Zároveň předává Bye zapečetěnou obálku.

„Ta je od vašeho hostitele,“ vysvětluje. „A máte ji přečíst všem… dívkám,“ vysloví s viditelným přemáháním a nechápavě si prohlíží trochu rozespalou a trochu víc přiopilou partu dívek.

Bye od něj obálku přebere, rozlomí pečeť a chvíli se zahledí na drahý papír. Její obličej ale nic neprozrazuje a ona začíná číst:

 

Moje drahé dívky,

omlouvám se za všechny ty tajnosti a možné nepříjemnosti, které jste s tímhle výletem měly. Vězte ale, že máme-li si naše setkání opravdu užít, je třeba, aby vše zůstalo jen mezi námi.

Když se to před více než třiceti lety stalo a moje až příliš aktivní asistentka sepsala náš – rozuměj Anin a můj – příběh, pořádně mě to otrávilo. Navíc, když si v něm dost věcí vymyslela. Tak třeba ta pitomost s Aniným panenstvím… proboha! Anebo chudinka paní Robinsonová, takovou potvoru z ní udělala! No ale nakonec jsem vyměkl (není to nevhodné slovo?) a dovolil jí, aby knihu vydala.

Její úspěch mě překvapil. Víc než trochu, to rozhodně. Ještě víc mě překvapilo, co v následujících třiceti letech způsobila. Pokles rozvodovosti pod deset procent, nárůst porodnosti o sto procent, krach mnoha sexuologů, psychiatrů a psychoterapeutů. No však samy nejlíp víte, co udělala s vašimi životy…

Je tu výročí a mě napadlo, že by bylo hezké nějak poděkovat svým fanynkám. Vytvořil jsem tým odborníků (je v něm pár těch zkrachovalých sexuologů, psychiatrů a psychologů), který měl rok na to, aby našel mé nejvěrnější příznivkyně. Ty, které se mnou byly od začátku. Ty, které mi vždycky věřily a navzdory počáteční nedůvěře širokých mas (mas vyděšených mužů a ještě vyděšenějších feministek) to se mnou nevzdaly, podpořily mě a podporují mě až dosud.

Ano, milé dívky, můj tým našel vás.

Za chvíli přistanete na ostrově. Nenajdete ho na žádné mapě. Koupil jsem ho pro vás. Budu šťastný, když se sem budete vracet. Budu šťastný, když na něm budu moci pobýt s vámi. Tentokrát jsem neměl možnost dát vám na vybranou, takže se za pár minut setkáme, ale příště už to bude jen na vás…

Díky a jsem jen váš. S láskou Váš oddaný Christian Grey.

 

Ženy už nedřímají, stírají slzy dojetí a mnohé si opravují horkem poničený make-up.

„Kašlu na to,“ mávne rukou nad svým obrazem v zrcátku Bosorka. „Ten chlap mi stejně vždycky lezl na nervy a navíc mu už taky táhne šedesát, takže to nebude žádný zázrak.“ Několik žen na ni nespokojeně mlaskne.

„Já ale nehodlám být nevěrná,“ pípne nesměle Sfinga.

„No jo, naše novomanželka. Dvacáté sedmé výročí, že?“ protočí panenky Cathlin. „Počkej za dalších deset let…“

Jediná leelee vypadá klidně a fotí jako o život.

Ostrov není velký, ale už zdálky je zřejmé, že se jedná o ráj na zemi.

„Kurva, to zírám!“ vydechne Semiška a vzápětí se plácne přes pusu. „Pardon, já si dala v letadle Wide Awake,“ špitne omluvně.

Kytička, Marcelka a GinaB se vzájemně podpírají a přitom se drží za srdce. Jejich tiché vzdechy skvěle dotvářejí atmosféru.

„Měla jsem mu něco upéct,“ posmutní Dorianna.

„Cestou by se ti to rozteklo,“ oponuje Amo bezmyšlenkovitě, přesto se mlsně olízne. Možná za to ale nemůže představa dortu, protože jachta právě přiráží k úzkému molu, na němž už čeká…

 

„Edwarde…“ vydechne MisaBells.

„Paule?“ Bosorce vzrušením přeskočí hlas.

„Severusi?“ Karolka a Janebka předvádějí dokonalý souzvuk.

„Alexander!“ Hanka na poslední chvíli zachytí omdlévající Astrid.

„Jacobe!“ Sfinga se snaží nenápadně si stáhnout snubní prstýnek.

„Ty jsi mi nějaký povědomý!“ mračí se soustředěně ambra.

 

„Prostě Fifty,“ vydechne Bye a rozzáří se náhlým poznáním.

Stojí tam, vypadá na svých sedmadvacet a zářivě se usmívá.

 

Na palubě se teď ozývají podivné zvuky. To jak berle, hole, brýle, paruky a zubní protézy letí stranou. Ženy si se šokovanými výrazy prohlížejí jedna druhou. Co se to děje? Nechápou, ale rozhodně se nehodlají trápit tím, že uplynulých třicet let někam zmizelo…

„Prostě Fifty,“ zopakuje Bye a jako první vyráží na spuštěný můstek.

„V botách od Gucciho,“ zašeptá něžně gucci.

„A já ho pro vás objevila,“ doplní Alaska, pyšně vypne prsa a zapíchne si sluneční brýle do vlasů.

Musí mu přeci pořádně vidět do očí…

 

 

Uživatelé musí být přihlášeni pro psaní komentářů.

Komentáře

1 2   »

miamam

32)  miamam (23.10.2012 19:26)

Hehehe, to bylo vážně boží teda takovou budoucnost vám závidim, dívtky

Carlie

31)  Carlie (23.10.2012 18:42)

ambro, draku!
Hláška na hlášce! Mám tu posilovnu břišních svalů a to čtu jen přepis! Slyšet naživo proslov, to bych už byla zralá na plínku (ne kvůli seniu, ale kvůli učůrávání smíchy :D)
Nápad, provedení, vystižení protagonistek a typicky ambroidní geniální styl!!!
Dámy drahé, už konečně vím, odkud to označení seniorky, kterým se teď častujete :D
A jsem ráda, že jste se bavily!!! :-)

30)   (22.10.2012 17:33)

konečně mi došel kontext názvu článku ,to je tak,když mě nejdřív sťopli a pak jsem kvůli Alexandrovi pozadu se čtením
jo,fláknu se sama

semiska

29)  semiska (22.10.2012 16:00)

Miláčku, to je skvostné... ze své repliky jsem pod stolem a naprosto odrovnaná. Krásně si mě odhadla. ;) Já bych řekla jen to první slovo, jak se znám.
Jsi skvělá a já se tu culím jak měsíček na hnoji a je mi tak krásně. Díky Bájuško, že si pro nás uspořádala s Linfe tak super sešlost. Bylo to báječné. :)

Marvi

28)  Marvi (22.10.2012 15:51)

Parádní počin, jen škoda, že se tu nedá dát i zvukový záznam, moc jsem se u toho pobavila!!!

Bye

27)  Bye (22.10.2012 14:54)

ambro, to my děkujem. Díky tobě nesedí baby v koutě! Ano, ještě pořád mám z toho názvu škytavku... ROFL
KISS HEART

ambra

26)  ambra (22.10.2012 13:15)

Drahé DÍVKY Moc děkuju za odezvu . Jen bych ráda zdůraznila, že pozvánku a letenku dostanou určitě i ty z vás, které jsem do tohohle elaborátu nezvládla zakomponovat . Ještě jednou gratulace Bájušce a velké díky všem, co jste ji v tom nenechaly a dávaly dost dlouho a dost jasně najevo, že všechen ten neuvěřitelný čas a energie, které do tohoto projektu vložila, nejsou mrháním cennými zdroji .

julie

25)  julie (22.10.2012 12:37)

Ambro!!!Ty ďáble!!!Teď lituju,ale strašně,že jsem bulnula!!! Holky jsou tak skvěle vykreslené, jo, ještě jednou velmi,velmi, velmi vřelé díky,Alasko!!!!
"co na tom suchém Britovi ty ženský mají" teď jsem ho viděla v Rozumu a citu...a ňam!!!

Twilly

24)  Twilly (22.10.2012 11:34)

Sorry, napravím

EDIT: hotovo

Cathlin

23)  Cathlin (22.10.2012 11:30)

Twilly, už se nám zase nevcházíš do kolonky!!! :D :D :D Jsi nenapravitelná! Fiftyho na tebe!!! B) B) B)

Twilly

22)  Twilly (21.10.2012 23:30)

áááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá a já tam nebyla, chtělo by to i zvukový záznam holky!!!

RepliKate

21)  RepliKate (21.10.2012 23:18)

Včera jsem se při čtení smála a na konci jsem byla lehce dojatá. Po dnešním přečtení se usmívám jak měsíček na hnoji. Skvělá práce, Ambřičko.

Bosorka

20)  Bosorka (21.10.2012 22:45)

Ano, jsem na ni pyšná a jsem moc ráda, že to dokázala

Ambříííííííí, ty ďáblice - dovedu si představit, co tvůj dokonalý přednes prováděl s přítomnými. A vystihlas nás myslím dokonale OVšem Sfinga stahující si prstýnek a ještě k tomu nenápadně A z Paula bych asi začala i mutovat a vypadla by mi nahradní zubní protéza Corega neCorega. A to nemluvím o tom, jak by se mi rostřásla má fungl nová kyčel!
Krásně jsi trefila hřebíček na hlavičku, že každá v tom příběhu a jeho představiteli vidíme a hledáme to "svoje" (jako v každé správné pohádce)

Silvaren

19)  Silvaren (21.10.2012 21:48)

Ženo! Máš mě na svědomí i podruhé! Strašně moc děkuju, jsi úžasná.

Bye

18)  Bye (21.10.2012 21:39)

Jo, a zapomněla jsem dodat, jak mě dostalo, jak sis hezky vyhrála s tím názvem, bejby

kytka

17)  kytka (21.10.2012 21:36)

Včera jsem se smála jako blázen, dneska jsem spíše dojatá. Obojí krásně. Díky Maruško.

LadySadness

16)  LadySadness (21.10.2012 21:35)

keď chytím dych, okomentujem neklam synu, tvoje počítačové boje sú hlučnejšie ako môj smiech no tak sa smejem, no ale keď ono je to skvelééééééé ach, ambrička, milujem ťa

Ajjinka

15)  Ajjinka (21.10.2012 21:21)

Já z toho pořád nemůžu A lituju toho, že jsme nepořídily audio/video, i když kvůli přesstolním pánům by z obojího bylo prd slyšet
2042... Uvidíme, jak to bude!

Bye

14)  Bye (21.10.2012 21:08)

Ne, ani podruhý to neztratilo nic na své síle!
A myslím, že i v roce 2042 to bude mít stejný účinek. Zvlášť, když uvážím, že nás ten chlap německá třebas dostane obě :D :D :D
Edwarde...
Viléme...
Jermilo...
Alane...?

Ne, jsi skvělá a hotovo! Jedna trefná replika za druhou.

Děkuju

Cathlin

13)  Cathlin (21.10.2012 20:44)

Neměla jsem tu čest slyšet tvůj osobní přednes, ambro, ale úplně mi stačí záchvat smíchu, který jsem si prožila právě teď! Skvělé!!! A jen marně přemýšlím, kolik toho o všech holkách z FF asi víš, když všechny ty repliky tak skvěle sedí!

PS: A díky za důvěru a naději na mé více jak 37 let trvající manželství, samozřejmě posílené vlivem Fiftyho...

1 2   »

Hledat

Přihlásit

Už. jméno:

Heslo:

Registrace

Aktuální články

Napsali jste

Náhodný obrázek

Edward & Bella