Sekce

Galerie

http://www.stmivani-ff.cz/gallery/thumbs/Je%C5%BE%C3%AD%C5%A1ek.jpg

Znovu opakuju - pozor na přání!

Tentokrát věnuji všem předvánočně uštvaným ženám a dále všem, kteří ulehli s chřipkou či jinou potvorou.

 

 

Psáno v posteli, s horečkou, která se konečně dostala pod 39, ale i tak to berte, prosím, s rezervou:-)

 

 

Forks. U Cullenů se chystají Vánoce. Poslední Vánoce před příchodem Belly…


Jasper


Konečně za ním zapadly dveře. Tenhle týden byl Edward mimořádně protivný. Pokaždé, když se uráčil a vylezl z pokoje, cítil jsem napětí dokonce i z Esme. A ta mu přece vždycky nadržovala a odpouštěla úplně všechno. Chudáček náš malý osamocený Edwardek!

Alice vyskočila z postele a začala s nespokojeným brbláním sbírat ze země svoje rozházené a poničené svršky. Ano, i mně se líbil její nový kašmírový svetřík, ale ona bez svetříku se mi prostě líbila mnohem víc…

„Vstávej, divochu,“ otočila se ke mně a polechtala mě na chodidle.

„Alice!“ zavrčel jsem. Věděla, že lechtání naprosto nesnáším. Skoro tak, jako Edwarda, když má své dny.

Alice si mě dál nevšímala, vyšla na chodbu a zakřičela zbytečně nahlas: „Za minutu sraz v jídelně, je to naléhavé!“ Nikdo se neodvážil takovou výzvu ignorovat, obyčejně znamenala, že nám moje drahá polovička potřebuje oznámit něco závažného z naší budoucnosti. Neochotně jsem se začal hrabat ze smuchlané postele; jasně, že musím taky dolů, i když z ní cítím jen radostné očekávání.

Dorazil jsem poslední. Alice si zabrala místo v čele stolu a plácla na volnou židli vedle sebe. Tiše jsem se posadil.

„Tak, vážení, mám pro vás malé překvapení. Všichni jste si jistě všimli, že Edwardovy splíny jsou čím dál častější a trvají déle.“ Udělala dramatickou pauzu a počkala, až všichni aspoň kývnutím nebo zamručením odsouhlasí její postřeh.

„Napadlo mě, co s tím!“ vyhrkla nadšeně a její výraz naznačoval, že si je jistá výsledkem. Proto nás její další slova nemile překvapila: „Z objektivních důvodů, které vám vysvětlím za chvíli, si vůbec nejsem jistá, jak to dopadne. Ale je tu velká šance, že to klapne.“ Spokojeně si zamnula svoje drobné ruce a usmála se na mě.

„Možná si budete myslet, že jsem blázen, ale všimla jsem si, že naše rodina má kromě jiných jednu velmi velmi speciální zajímavůstku. Naprosto originální a úžasnou výhodu. Teď se, prosím vás, soustřeďte,“ zvedla ukazovák a obrátila se na Carlislea:

„Carlisle, pamatuješ si na svůj první dopis Ježíškovi? Myslím první z doby, kdy už jsi byl upír,“ upřesnila a náš milý tatík by se v tu chvíli nejraději propadl do země. „Nestyď se, drahý, je to hezká tradice a jistě jsi měl důvod!“ pobídla ho Esme.

„Cítil jsem se tak hrozně osamělý,“ zašeptal Carlisle s očima zapíchnutýma do desky stolu. „Napsal jsem Ježíškovi, že ho moc prosím, jestli by mi neobstaral nějakého blízkého člověka.“

„Vidíte?“ vykřikla nadšeně Alice. No jo, představa Carlislea píšícího Ježíškovi byla celkem vtipná, ale nechápali jsme, co to má společného s věčně nakrknutým Edwardem.

„Carlisle, řekni prosím, co ti celou dobu vrtá hlavou,“ vyzvala ho Alice. Očividně se mu nechtělo, a když to vyslovil, pochopili jsme proč.

„No když jsem o pár týdnů později narazil na umírajícího Edwarda, bylo to, jako bych dostal facku. Prostě jsem věděl, že do toho mám jít,“ přiznal tiše. On, zastánce vědeckých vysvětlení!

Pořád nám to nedocházelo.

„Teď ty, Esme,“ kývla Alice bradou k mamce, která už tušila, že ani ona neujde výslechu.

„No já napsala Ježíškovi, jestli by do naší rodiny nemohl přivést nějakou hezkou mladou dívku,“ usmála se na Rosalii.

„Už vám to zapaluje?“ Alice nás totálně přecenila. Všichni jsme na ni vykuleně zírali.

„Ách jo, tohle že je upíří bystrost?“ zasténala nespokojeně. „No to je přece jasné, Esme si přála někoho pro Edwarda a zakrátko se objevila Rose!“

„Chceš říct, že nám Ježíšek plní přání, která se týkají naší rodiny a jejích nových členů?“ zvedl Carlisle pochybovačně obočí.

„To asi těžko, s Edwardem to jednoznačně neklaplo,“ ušklíbla se znechuceně Rosalie.

„Neklaplo to, protože Esme své přání nezformulovala jednoznačně,“ oznámila Alice důležitě.

„No mě nenapadalo, že to nebude jasné. Pro koho jiného bych tu mladou dívku asi chtěla?“ ohradila se Esme trochu dotčeně.

„No, Esme, dneska si můžeme říct haleluja, že jsi to napsala nepřesně. Co by byli Cullenovi bez Emmetta, že?“ usmála se Alice sladce na našeho vtipálka, který celou rozpravu sledoval s vykulenýma očima a mírně pootevřenou pusou. V tuhle chvíli mu ale asi něco došlo, protože se obrátil ke své blonďaté lásce a obřadně vydechl:

„Rose, cukrátko moje, ty sis o mě napsala Ježuchovi?“ Rosalie se zašklebila, jako by jí právě trhali zub, ale nakonec se přiznala:

„Jo, byla jsem tak frustrovaná z toho zrzavýho náfuky, že jsem si napsala Ježíškovi, ať mi přinese krásnýho, velkýho a hrozně ehm… výkonnýho chlapa,“ vyhrkla a plácla Emma do ramene. „Možná jsem měla dořešit víc detailů, ale nakonec jsem nedopadla nejhůř.“ Teď už se usmívala i ona. Emmett se skoro rozpouštěl. Rosaliina lehce jedovatá vsuvka mu tak nějak unikla.

„Počkat, a jak jsem se do rodiny dostala já?“ přihlásila se Esme o slovo. „Zjistil jsi, že dopisy Ježíškovi fungují a napsal sis o mě?“ obrátila se napjatě ke Carlisleovi. Ten jen nešťastně pokrčil rameny.

„Ani nevíš, lásko, kolikrát jsem to zkoušel. Ale objevila ses právě ten rok, kdy jsem to poprvé vzdal.“ Esme vypadala, že se rozpláče.

„Myslím, že každý má nárok jen na jedno splněné přání,“ vložila se do toho Alice. „A myslím, že Esme si přál pro Carlislea Edward.“ Všichni jsme na ni vytřeštili oči.

„Alice, ty vážně věříš tomu, že to funguje, že jo?“ vyrazil přidušeným hlasem Emmett.

„O tom nepochybuj, drobečku,“ mrkla na něho.

„A co ty a Jasper?“ No jo, Carlisle je analytik, potřebuje všechny podklady. Trochu jsem se ošil, já si o Alici nepsal. Nepsal jsem si nikdy o nic. Všechno jsem dostal tak nějak mimochodem, náhodou a vlastně nezaslouženě. Alice mě vzala pod stolem za ruku a pevně ji stiskla.

„Já si napsala o Jaspera. Měla jsem výhodu. Věděla jsem, koho přesně chci co nejdřív potkat.“ Tentokrát mě pohladila po stehně. Měl jsem co dělat, abych ji nepopadl a nestrhal z ní další kašmírový svetřík. Naklonila se ke mně: „Za deset minut. Ale ten svetřík si tentokrát sundám sama,“ sykla tak potichu, aby ji nikdo neslyšel.

„Z čehož nám plyne zásadní informace,“ pokračovala už směrem k ostatním. „Jasper je poslední, kdo má tak říkajíc přání k dispozici. Nemyslím, že by si chtěl přát třeba někoho místo mě,“ uculila se, „takže mě dnes ráno napadlo, že by mohl napsat Ježíškovi a přát si někoho pro Edwarda. Protože je nám, myslím, všem jasné, z čeho pramení Edíkova nevrlá nálada.“

U stolu zavládlo hrobové ticho. A pak, jako na povel, se na mě všichni vrhli. V momentě jsem měl v ruce tužku, před sebou papír a za zády bandu upírů, kteří se překřikovali s nápady a radami.

„Ticho!“ rozehnala je Alice. „Na tohle jsem taky myslela,“ pochválila se nenápadně. „S ohledem na to, že dotyčná bude žít zřejmě s námi se všemi, může každý z vás vyslovit jednu upřesňující podmínku. I Jasper jen jednu, nejsem si jistá, jak velká je Ježíškova trpělivost,“ vysvětlila. Tvářila se přitom tak vážně, že i já jsem si začínal myslet, že to celé není jen legrace pro ukrácení dlouhého zimního podvečera.

„A s ohledem na to, co jsme za ty roky museli s Edwardem vydržet, pochopím, když si občas dovolíte malinkatou zlomyslnost,“ mrkla na nás. „Jaspere, je to tvůj dopis, tak začni!“ pobídla mě.

Při její poslední instrukci mi okamžitě naskočila všechna nekonečná Edwardova kázání, která následovala vteřinu potom, co v mé hlavě zachytil i jen malé zakolísání. Kruci, on vůbec netuší, jak úžasně mi někteří lidi voní! A měl jsem to.


Milý Ježíšku! Začal jsem a ostatní už mi zase vyskakovali za ramenem.

Ještě jsem Tě nikdy neotravoval, takže mi dovol, abych si i já letos něco přál. Přeju si lásku. Ale ne pro sebe – já ji – i díky Tobě – našel už dávno. Přeju si lásku pro svého osamělého a zapšklého bratra Edwarda. A protože by mu prospěla trocha pokory, přeju si, aby jeho vyvolená byla člověk a aby mu hrozně hrozně moc dobře voněla.

„Jazzi, to od tebe vůbec není hezké,“ zahrozila mi Esme, ale trochu jí přitom cukaly koutky. Ostatní se chechtali naprosto nepokrytě. „Teď já, teď já!“ poskakovala Rosalie a rovnou začala diktovat:

Milý Ježíšku, ještě si přeju, aby ta jeho holka byla úplně tuctová a aby se za každou cenu chtěla nechat změnit v upírku.

„No co co?“ Obrátila se na Esme, která nespokojeně zasténala. „Malá pomsta za to, jak mě odmítal, jak se mu moje krása zdála nedůležitá! A znáš Edwardův názor na upírství – neumím si představit nic, co ho nakrkne víc, než to, že by měl svou milovanou připravit o duši.“

Esme jen smířeně pokrčila rameny.

„Můžeš ten její kádrový profil trochu vylepšit, Esme, taky máš svou možnost,“ vybídla ji Alice.

„Tak jo,“ souhlasila mamka a po chvilce dumání mi nadiktovala:

Milý Ježíšku, ať je ta jeho láska hlavně hodná. Moc hodná.

Zamilovaně se usmála na Carlislea. Jasně, naše dobrá sudička nemůže zklamat.

Zjihlou atmosféru naboural Emmett:

„Já úplně nejvíc nesnáším, že ho kvůli tý jeho nemožný schopnosti absolutně nikdy neporazím v souboji. Teda vlastně v ničem. Takže moje podmínka bude zhruba tahle:

Milý Ježíšku! Ať je ta jeho kočka nečitelná. Teda jako ať se jí nemůže dostat do hlavy!“

Neovládnul jsem tiché hvízdnutí. „No to teda bude muset být skoro mimozemšťanka, aby tohle všechno splňovala!“
„Já myslím, že nakonec bude naprosto fajn,“ usmívala se Alice. „Ještě ty, Carlisle,“ vybídla hlavu rodiny. Hlava se zadumaně poškrábala na hlavě:

„Já chtěl původně taky jen nějaká superlativa – třeba by mohla být geniální, to by bylo skvělé, nebo by mohla být hudebně nadaná, nebo sportovkyně, aby si mohli s Edwardem chodit zaběhat, ale pak mi došlo, že s tím, co jste jí naservírovali vy, by se k ní Edward nikdy nepřiblížil. Zapomněli jste na jeho umanutost? Láska neláska, kdyby ji ohrožoval, raději by někam zmizel. Takže se Edwardovi i jeho lásce omlouvám, ale dopis doplním o následující – piš Jazzi:

Milý Ježíšku, ať je to děvče totální nemehlo a smolařka – musí se dostávat do ohrožení tak často, aby Edward prostě neměl jinou možnost, než ji neustále zachraňovat. Takže nějaká ta nehoda, možná přepadení… Nechci Ti, Ježíšku, napovídat, Ty si s tím jistě poradíš!“

Sotva Carlisle dodiktoval, ozval se bouřlivý potlesk. Emmett nadšeně zahvízdal. Jen Esme se tvářila trochu nešťastně.

„Tak kdo ještě zbývá?“ zvedl jsem k nim hlavu.

Alice se přihlásila jako vzorná školačka: „Prosím já. A teď přijde to nejtěžší. Proto jsem na začátku říkala, že si nejsem jistá výsledkem. Je tady totiž jeden zásadní detail. Nikdo z nás nechce, aby si Edward už dneska večer od někoho z nás vytáhl, co jsme vymysleli. Takže můj dovětek je následující:

Milý Ježíšku! Je to nezvyklé, ale v rámci utajení, prosím, zařiď, ať na tento dopis v okamžiku, kdy jej položíme za okno, všichni zapomeneme. Moc nás to mrzí, protože Ti pak vlastně nebudeme moct poděkovat za dárek, ale my Ti děkujeme už teď. Za nás a hlavně za našeho Edwarda.“

Znovu jsme se změnili ve vykulená oněmělá stvoření.

„No co vám zase není jasné? Proto nevím, jak to dopadne. Nevidím žádnou dívku, protože na to za chvilku zapomeneme. Ale slibuju, že když to vyjde, užijete si její… ehm… řekněme milé odlišnosti i bez vědomí, že za ně vlastně můžete!“

„Na mě to začíná být moc komplikované,“ postěžoval si Emmett. „To jsou ty nedořešené detaily,“ vzdychla si Rosalie a pohladila ho po tváři.

„Takže hotovo?“ ujistil jsem se.

„Jo a je to na tobě,“ ukázala mi Alice zdvižený palec. Vložil jsem dopis do připravené obálky, otevřel okno v jídelně a odhrnul sníh z parapetu. Bílý obdélník jsem ještě zatížil broušeným těžítkem, které stálo na baru jako dekorace. Když jsem zavřel okno a vracel se ke stolu, obrátila se ke mně Rose s nakrčeným nosem:

„Jazzi, nejsem zimomřivá, ale větrat dneska rozhodně nemusíš."

Než jsem se stihl posadit, přitočila se ke mně Alice: „Máme půl hodinky, než se vrátí Edward. Nemáš chuť roztrhat ještě jeden svetřík?“

Byl to zvláštní večer. Druhý den jsem si nemohl vzpomenout, co jsme vlastně dělali celou dobu, kdy byl Edward na lovu.

 


O tři měsíce později...


Edward


Vypadá to, jako by se proti ní všechno spiklo. Ale já už vím, že se prostě nedokážu držet dál! A ona? Ona se mě nebojí, i když ví, kdo jsem.

Dokonce se zdá, že i moje rodina mě podporuje, i když v jejich myšlenkách vidím spoustu pochybností:

Jasper nechápe, proč chci být s někým, kdo mi způsobuje taková muka žízně.

Emmett si myslí, že je nebezpečné odhalit se někomu, jehož myšlenky nedokážu kontrolovat.

Rosalie, jak jinak, zuří, že ji jsem kdysi odmítl a z tuctové lidské holky jsem mimo.

Carlisle má spoustu pochybností, jestli zrovna taková smolařka na nás nepřitáhne zbytečnou pozornost. Samozřejmě, ta nehoda u školy – bylo to na hraně…

Jen Esmeiny myšlenky jsou čisté a radostné. Jenže ona by byla šťastná, i kdyby měla Bella mezi prsty plovací blány a oko uprostřed čela.

A Alice? Ta si nemyslí vůbec nic.

Spokojeně se culí, sem tam mi pošle obraz Belly ve svatebních šatech a občas mě pochválí, že už se se mnou konečně dá žít pod jednou střechou.

Mám je všechny moc rád.

I proto mě trápí, že jsem se nedokázal zamilovat rozumněji…

 

 

 

 

 

povídky od ambry

Uživatelé musí být přihlášeni pro psaní komentářů.

Komentáře

1 2 3 4   »

kajka

67)  kajka (24.12.2017 11:06)

Milovaná ambro, já tuhle jednorázovku prostě zbožňuju!
Je Štědrý den a co se mohlo, to se pokazilo. Ale nevadí, kouknu sem a moje trable jsou rázem v čudu. Mám báječnou náladu a s tím úsměvem, co mi vykouzlil tenhle skvost, může přijít i další pohroma, bude mi to fuk!
Děkuju, děkuju, děkuju!!!!

ambra

66)  ambra (10.03.2017 18:52)

A1C, už jsem se lekla, že mi pod mou nejmilejší povídkou bude chrochtat čuně jen tak bez vysvětlení

65)  A1C (09.03.2017 21:27)

To prasátko byl omyl!

64)  A1C (07.03.2017 12:35)

B) ;) pig

ambra

63)  ambra (25.02.2016 10:57)

kajuško, jen klidně straš, pro mě je to veliká radost!

kajka

62)  kajka (25.02.2016 10:02)

Z tvých vtipných moje bez debat nejoblíbenější. Už mi to přijde trošku hloupý, strašit tu takhle na pokračování , ale zaslouží si to komentář pokaždé, kdy ji čtu. Měl to být nevyhnutelný osud a přitom se jedná o fikanou pomstu za Edwardův bubákismus. Boží! Dle mého názoru by to měla být povinná četba pro každého twilightťáka.

kajka

61)  kajka (15.01.2016 17:27)

Milá Ambro, jsem jako ten Goro. Vracím se k téhle povídce každý rok kolem Vánoc (pravda, letos trochu se zpožděním ;)), prostě moje srdcovka. Je jednoduše třeskutě vtipná a geniální. Úchvatný závan veselé nostalgie, čert vem Popelku.

kajka

60)  kajka (18.07.2014 21:00)

Jéminkote, dneska mám tak škodolibou náladu a jako na potvoru nikdo z rodiny v dohledu. Naštěstí jsem zas na TS vlně a pamatuju si tuhle tvoji užasnou poťouchlost.
Děkuju, neuvěřitelně jsem se nasmála.

SestraTwilly

59)  SestraTwilly (22.11.2013 23:06)

Toto bola tak podarená,milá a vtipná poviedka.
Najlepší bol Carlisle...ten išiel na to psychologicky...
Veľmi sa teším,že som túto poviedku teraz pred Vianocami objavila...a príjemne ma pobavila .
Maruška super!;)

58)  danje (14.11.2013 13:38)

Kate

57)  Kate (19.08.2013 00:30)

Tak to si budu taky něco přát a Ježíšek to zařídí! Úžasné to bylo. Teda hezky to Belle vymysleli, jen co je pravda. Víc takových povídek.

Jalle

56)  Jalle (04.08.2013 14:02)

ach, tie tvoje posledné vety

55)  Andy (05.11.2012 12:10)

Parádní povídka, sem se u ní nasmála. :) Bylo by fajn udělat knížku jak to všechno začalo ještě před tím než přišla Bella.

ambra

54)  ambra (30.03.2012 15:35)

kajuško, moc děkuju za všechny ty krásné komentáře .

kajka

53)  kajka (30.03.2012 15:22)

Tééééda, takže takhle to bylo!
Jsem už stará na dopis Ježíškovi, a ještě ke všemu je teprve konec března, ale dělám si okamžitě poznámku do kalendáře: ambra, oblíbená spisovatelka, stálá osmatřicítka horečka, v tomto stavu krajně potměšilá......ó né, budu "hodná", třeba postačí zvýšená teplota. Ambro, bylo to bombový, geniální a naprosto úžasný! Ten Cullenovic klan je v tvém podání tak zákeřnej! Já se jim ani nedivím, to musí bejt terno stoletej panic mudrlant v baráku! Děkuju!!!

52)  Bellunka (23.12.2011 17:20)

*xmas* super važne pekne ambro*fworks* *xmas*

51)  Lumo (02.11.2011 21:55)

Když naladit na Vánoce, tak pořádně Krásně jsem se zasmála, kdyby tak Bella věděla ;) Nemá to chybu! Asi po letech taky napíšu Ježíškovi a nechám si něco splnit

ambra

50)  ambra (02.11.2011 07:36)

giselle, se mi zdá, že už se taky ladíš . Děkuju!

giselle

49)  giselle (02.11.2011 01:30)

wow, znova jsem narazila na tuto povídku, a musím konstatovat, že je naprosto GENIÁLNÍ!! ale jako vážně!! já to ani nemůžu všechno vypisovat, ale ta pointa je zkrátka dokonalá

kytka

48)  kytka (28.02.2011 23:40)

Ambři, opět - byť po Vánocích, ale na upřímný smích, který to u mne vyvolalo, je vhodná jakákoli denní i noční hodina, jakékoli roční období. Díky.

1 2 3 4   »

Hledat

Přihlásit

Už. jméno:

Heslo:

Registrace

Aktuální články

Napsali jste

Náhodný obrázek