Sekce

Galerie

http://www.stmivani-ff.cz/gallery/thumbs/bella%20a%20Ed%20%C4%8Db.jpg

Mám ráda filmy o filmu. Tohle je můj malý pokus o "příběh o příběhu".

Hříšníci aneb Jak se mi to stalo.

A samozřejmě znovu přidávám písničku, která mi celou dobu zněla při psaní v hlavě...


Spoustu z níže uvedených plků jste už mohli najít na mém shrnutí případně v nějakém komentáři pod povídkou, takže to berte s rezervou.

 

 

 

 

Jak se mi to stalo…


Hříšníci na mě nemohli skočit v míň vhodném okamžiku. V době, kdy jsem je začala psát, jsem měla sedm dalších rozepsaných povídek. Přesto si nedali říct. První kapitola ze mě doslova vypadla. Na rozdíl od jiných mých elaborátů jsem ale Hříšníky měla dopředu promyšlené – tedy, abych byla úplně upřímná – znala jsem základní dějovou linii, jak a kam se mé postavy dostanou. Přesto jsem se při publikaci první kapitoly krčila. A celkem oprávněně. Mnohé z vás se netajily zklamáním. Další povídka? Ale co ty starší?

Inspirace? Jistě, přiznávám bez mučení. Už jsem se zmínila, že pro mě, původně zapřisáhlou „Tvajlajťačku“, by takovýhle odskok od předlohy byl ještě před půl rokem nemyslitelný.

Ale! Všechny si pamatujete ten zásadní okamžik, kdy se Alaska na svém shrnutí nadšeně zmínila o povídce Master of the Universe (MOTU). Krátce potom jsem vyslechla Hanetčinu nadšenou ódu na téma Wide Awake a něco v mé hlavě definitivně přeskočilo.

Došla jsem k „šokujícímu“ zjištění. Můžu napsat příběh velké lásky a přitom tam nemusím tahat upíry a vlkodlaky. Můžu napsat příběh, kde bude spousta věcí na hraně. Můžu napsat příběh, kde se občas objeví otevřená sexuální scéna. Můžu napsat příběh, kde násilí, bolest a zlo budou skutečně násilné, bolavé a zlé.

Přesně si vybavuju moment, kdy mi (při cestě do práce) došlo, jak zvláštní je podvědomí nástroj. I když jsem Wide Awake zatím nečetla, věděla jsem od Hanetky základní dějovou linku. A z ní jsem si nějak vysublimovala zásadní fakt: Oba hlavní hrdinové můžou mít za sebou trauma, které je může buď rozdělit, nebo nerozlučně spojit. Je vám to povědomé? Mně už taky...

Ale hned na začátku se vynořila další ale.

Patří ještě takový příběh na „naše“ černé stránky?

Věřte mi, velmi vážně jsem uvažovala o verzi na Bez hranic, jenže v tom byl háček. Já už všechny své postavy viděla jako Roba, Kristen a Cama (pozn. Cam Gigandet, představitel Jamese ve filmovém zpracování Twilight). Nedokázala jsem si představit, že jim dám jiná jména.

A pak tu byl důvod ryze praktický – v době, kdy jsem je začala psát, vycházelo na ff velmi málo povídek a já měla pocit, že nám ty naše stránky tak nějak usínají.

Další a mnohem zásadnější ale souviselo s „přístupností“ povídky.

Teď už se můžu přiznat. Jsem srágora. Možná, že kdybych ten příběh psala do šuplíku, dokázala bych se držet své původní verze (rozuměj té, co vznikla v mé hlavě), ale já postupně – asi nějak podvědomě – sklouzla k „bezpečnému“ popisu choulostivých scén. Čehož jste si určitě všimli a tiše mi to odpustili.

 

 


Co vás nejčastěji trápilo aneb Jak jste psali Hříšníky se mnou


Pokud vám nějaký autor fan fiction bude tvrdit, že píše nezávisle na připomínkách v komentářích, tak kecá. Věřte mi. Občas vám prostě něco uteče. Nebo se vám něco zdá naprosto jasné a čtenáři to vidí jinak.

S čím jste měli největší problém vy?

Nechápali jste, proč je Bella tak apatická. Proč Dekkerovi dovolí, aby se k ní choval tak, jak se choval.

To je nevýhoda toho, když k vysvětlení dojde až po několika kapitolách. Byla jsem si jistá, že odhalením Belliny minulosti se vše vyjasní. Přesto – pro mnoho z vás to i potom zůstalo nepochopitelné.

V čem jsem chybovala? Nedošlo mi, že přesnou představu o chování obětí zneužívání nemá každý. Že si každý neudělá podrobný průzkum jako já. A to není výtka! Autor musí psát tak, aby i čtenář, který neprošel školením, text bez větších potíží „utáhl“.

Jaká je realita? Jak to mělo být původně? V původní verzi byla Bella na Dekkerovi do jisté míry dokonce závislá. Typická reakce oběti. Málo se třeba mluví o tom, že oběti sexuálního zneužívání se velmi často v dospělosti samy stávají násilníky, kteří zneužívají děti v přesně stejném věku, v jakém byly samy zneužívány.

Uznávám – tohle už byla opravdu silná káva. Alibisticky jsem z toho vycouvala a některé původně zmíněné aspekty nechala prostě vyšumět.

Od Belly můžeme rovnou skočit na Edwarda – bolelo mě srdce, jak jste mu ke konci nemohli přijít na jméno. Čtyři roky se staly skoro zaklínadlem. Jak mohl čtyři roky sedět na zadku a nic nedělat? Nehledat ji?

Ale!

Potíž byla v tom, že Edward nevěděl o Bellině těhotenství. Myslel si, že jakmile se dozvěděla o jeho „problému“, usoudila, že zmizet navěky na opačném konci Států a s novou identitou je pro ni to nejlepší. Nejen že neměl důvod ji hledat (ona opustila jeho), ale zkusit hledat člověka zmizelého díky Programu na ochranu svědků je naprosto zbytečná námaha.

Takže – Edward v tom byl nevině. To já málo vysvětlila okolnosti. Edwarde, promiň!

A když jsme u něj. Od začátku jsem chtěla, aby celý příběh vyprávěla Bella. K agentu Walshovi se ještě dostaneme, ale Edward měl až do konce zůstat temnou a tak trochu záhadnou postavou.

Průběžně jste naléhaly, že chcete vědět, jak to vidí Edward. Hrozně mě překvapilo, že když jsem mu v poslední kapitole dala slovo a dopřála prostor, vzaly jste to tak lehce a samozřejmě, že to nikdo z vás ani nezmínil. Jo, beru to jako plus, kdyby to bylo moc křečovité, asi byste se zmínili;).

Hitparádu toho, co jste nejvíc řešili, vede ale bezesporu otcovství Bellina dítěte.

Jaká byla fakta? Víkend s Edwardem v Paříži. Vzpomínáte na zmínku o pesaru, který nestihla použít? Hned po návratu ji pak unesl James. Ještě předtím ji ale u ní v bytě znásilnil. Pravda je taková, že Bella by musela být génius nebo jasnovidka, aby věděla, kdo je otcem dítěte. Jak jsem to teda, kruci, měla vědět já?

Přiznám se, že mě bolelo srdce, když jste řešili, že dítě bude určitě Edwarda, a jestli to bude chlapeček nebo holčička…

S dítětem totiž souvisí i moje další dilema. Představa šťastné rodinky bez mráčku mi prostě způsobovala nevolnost od samého začátku. A tak jsem byla znovu zlá a vymyslela si Trishu. Ano, předčasný porod, smrt bezejmenného chlapečka a za pár let adopce slepé dívky – tyhle věci v plánu nebyly.

Ale vzpomínáte na houpačkovou šmírovací scénu z poslední kapitoly? Na zmínku o třetím dítěti? Jasně, byl to pes, ale druhé už tam bylo. A to zcela jistě „vyrobil“ Edward…

 


Gabriel Walsh


Poslední zmínka prostě musí patřit jemu. Gabe je moje srdcovka.

Na začátku byla jen hrubá představa agenta, který se po čase náhodně setká s Edwardem a pomůže mu najít Bellu. Jenže zase nastalo nějaké „cvak“ a já měla najednou potřebu podívat se na to všechno očima někoho, kdo to vidí s odstupem. Kdo se nebrodí až po krk ve všech těch sračkách. Kdo naopak stojí pevně nohama na zemi, přitom mu ale nechybí empatie a emoce (i když by to nepřiznal ani pod hrozbou mučení).

A tak se mi přihodil Gabriel Walsh.

Vaše reakce mě překvapily, ale vesměs potěšily. Od tichého ignorování až po nadšené výkřiky – mohla jsem si vybrat.

Závěrečnou scénu – Gabe a Jacob šmírující Bellinu a Edwardovu šťastnou rodinku – jsem měla v hlavě hrozně dlouho. Jen díky tomu jsem to nějak přežila.

Protože jsem věděla, že nakonec všichni – navzdory mým hříšným nápadům – dostanou svůj díl štěstí.

Jacob a Sara.

Gabriel a Amanda.

A hlavně naši věční Bella a Edward.

A snad jste mi odpustili, že Renesmé se tentokrát jmenuje Trisha…

Moji milí čtenáři, ještě jednou veliké díky…

 

 

 

 

povídky od ambry

 


 

 


předchozí kapitoladalší kapitola

Uživatelé musí být přihlášeni pro psaní komentářů.

Komentáře

1 2   »

eMuska

39)  eMuska (07.03.2015 04:12)

Tu už slová nie sú potrebné, máš môj obrovský obdiv a účtu.

Jalle

38)  Jalle (24.07.2014 10:24)

Čakanie na ČP som si spríjemnila mojou obľúbenou poviedkou a dobre som urobila. Veľa som toho po 2 rokoch pozabúdala, takže som mohla všetko prežívať ako pri prvom čítaní. Ešte stále sú Hriešnici dokonalý.
Malá otázka: Prišiel Edward o peniaze, keď je teraz v Programe? Aké je jeho nové povolanie?

SestraTwilly

37)  SestraTwilly (04.05.2013 23:54)

Ambra,ty vieš ako zaútočiť na city tvojích čitateľov.Priznám sa že som ho chcela prestať čítať po prvých pár kap.Nie preto že by nebol dobrý,ale preto že som bola zhnusená z Jamesa a jeho správania sa k Belle.Som rada že som ho dočítala.Silný,emotívny,miestami depresívny,na zamyslenie sa.To sú prívlastky ktoré rozhodne patria tomuto príbehu a samozrejme posledný V Y N I K A J Ú C I!

Iwka

36)  Iwka (30.09.2012 15:04)

Díky za tuhle jízdu, ambro. Po dlouhé době zase něco, co nevnímám ani tak jako povídku, ale jako opravdový příběh, co by si zasloužil pěkný obal a vůni papíru. Příběh, který se mě fakt dotknul a s největší možnou upřímností se mu - a Tobě, především! - klaním.

Snad to nevyzní zvráceně, ale bylo to úžasné. Můj obdiv k Tobě jen a jen vzrůstá

35)  MayaMystery (12.04.2012 16:19)

Musim ti říct (napsat ) že máš opravdu talent a já se do tvojí povídky zamilovala na první pohled. Konečně jsem našla někoho kdo nepíše jen příběhy stylu Ed opustil Bellu, něco se stane Ed přijde a Bella mu skočí do náruče. Tyhle mi už vážně začínají lézt krkem. Vždycky mě napadá, že je Bell nějak postižená, když mu po tak dlouhé době či nějaké srdceryvném kousku svého života tak lehce odpustí. TYS to ale vystihla skvěle a tvé psychologické propracování postav mě vždycky dokázalo nadchnout(a nepochybuji že ještě dokáže )

No každopádně ti gratuluji k dokonalé povídce.

ambra

34)  ambra (12.02.2012 19:45)

jituško! A já oficiálně děkuju;) .

33)  jitush (12.02.2012 19:11)

oficialne miluju tvoje povidky...zacala jsem do tohohle stavu upadat nedavno, kdyz jsem nasla opetovnou a zas nejaky ten mesic potlacovanou zalibu v tomhle blogu:-D no a prisly tvoje jednorazovky a pak ruzovy popel a jelikoz ho pridavas (nejen pro me)ne tak casto, zacala sem se venovat i tvym drivejsim vecem, u nichz se dockam okamziteho pokracovani:-DD proste miluju!!! *fworks* dekuju za tvoje psani:-)

ambra

32)  ambra (08.08.2011 18:44)

Chjo, jsem zase rychlá jak nalomený šíp .
Zlatíčka, ještě jednou moc děkuju! katyko, takže miminko už?;)

31)  katyka (22.07.2011 09:22)

ambra, som v prvom rade veľmi vďačná, že si stihla dopísať Hriešnikov ešte pred mojím pôrodom :) A že som to aj ja stihla prečítať, teraz by som to pri dvoch deťoch už tak ľahko nedala. Ale nestihla som napísať komentár, a teraz už mám tzv. vykojený mozog, takže môžem napísať len: bolo to skvelé! Ja Tvoje temnejšie príbehy milujem, hlavne keď pracuješ s takýmito zaujímavými postavami. Rada by som si prečítala aj verziu, ktorú by si napísala presne podla svojich predstáv, bez zásahu čitateľov (myslím tým Bellu, ktorú si spomínala v tomto "nahliadnutí do kuchyne";). Páčil sa mi aj nenápadný a nenásilný happy end, Gabe Walsh bol chuťovka, postavy super vykreslené a celkove - parádna jazda. Síce miestami dosť drsná, ale strhujúca. Som rada, že som si počkala a prečítala to na jeden záťah, človek si to tak viac vychutná :) Ďakujem za skvelý zážitok a už sa teším na to, ako dokončíš ostatné poviedky ;)

Pejta

30)  Pejta (06.07.2011 11:07)

Juhůůůů :)) já si čísla tři všimla :)) jen sem se nechtěla ptát u epilogu abych nevypadala jak .... kdyby to tak náhodou nebylo ;-) Krásná tečka nakouknutím do kuchyně příběhu ;-)

nikolka

29)  nikolka (04.07.2011 23:08)

Ambra, skôr by som mala ďakovať ja za ten úžasný a dokonalý príbeh, ktorý samozrejme mal svoje grády... niečo tak pravdivé som hádam nikde nevidela... každú vetu, každé slovo som zhltla a nevidela tam obyčajný príbeh... všetky postavy mali svoju pevnú pôdu, bez ktorých by som si to hádam ani nevedela predstaviť... bez Jamsa... sadistu, ktorý v podstate bol väzňom svojho vlastného ja... Victorie... tichej manželke, ktorá už nevydržala znášať utrpenie a podlosť svojho manžela, ktorého ľúbila... Gabriel.. muž, anjel ani sa to nedá opísať... Edwardova rodina, jeho istá záchrana... a samozrejme nesmiem zabudnúť na hlavnú dvojicu, ktorá si vytrpela svoje, či už boli spolu alebo nie, našli sa, aby si vyliečili svoje rany... a nádherný koniec, ktorý si pravdaže po všetkých útrapách zaslúžili...
ako vravím.. príbeh plný emócií... príbeh, čo vlastní svoju dušu a žije svoj život... nemôžem zabudnúť na slová na začiatku...
ĎAKUJEM!!!

semiska

28)  semiska (04.07.2011 17:49)

Krásné ohlédnutí za jednou krásnou povídkou.:)
Každá, ať už jsme jakákoliv, jsme ti psaly vše upřímně a od srdce. Nějak tak jsem tušila, jak to nakonec bylo s dítětem Belly. ;) Celá povídka byla svá, bezkonkureční a naprosto dokonalá.
Víš, my jsme jí asi přáli, aby bylo Edwarda. Aby byla konečně šťastná. ;)
Mrzí mě tvé bolavé srdce, ambři. Mně časem už pak bylo jedno, čí je, jen aby bylo zdravé a mělo se dobře. ;)
Opravdu děkuju za nádherný příběh, kde mi možná někdy něco uniklo, ale naprosto jsem si to užila a nedostatky mi došly časem. ;)
Ještě jednou DÍKY!!!

bb119

27)  bb119 (03.07.2011 23:36)

krásné ohlednutí za úžasným Příběhem jak jsi tak postupně zmiňovala klíčové body, okamžitě se mi před očima začaly promítat jednotlivé scény a pocítila jsem velký stesk, nejradši bych se do Hříšníků pustila hezky od začátku a dala si je celé znova, jen toho volnýho času kdyby bylo víc
a ještě se ti musím dodatečně omluvit, nejsem si jistá, jestli jsem u těch posledních dílků nechala komentáře, poslední dobou toho mám nějak moc a nic nestíhám, četla jsem většinou pozdě v noci a věř mi, že jsem Hříšníky naplno prožívala, ale občas na komentář už nebyla síla
ještě jednou děkuju za překrásný a velmi silný čtenářský zážitek

26)  Kajla (03.07.2011 23:36)

Ahojky dnes jsem objevila a dočetla tuto povídku... Píšeš opravdu nádherně, styl je samozřejmě velmi důležitý, ale ten námět byl naprosto dokonalý. Patří ti mé obrovské díky za tuto povídku, byla prostě nepřekonatelně úžasná. Přesto jsem se ještě chtěla zeptat jak to vůbec dopadlo s Jamesem jestli umřel či nikoli... Patří ti obrovská pochvala a můj neskonalý obdiv

Marvi

25)  Marvi (03.07.2011 23:01)

Tohle to nakouknutí do kuchyně se mi moc líbilo. Je to opravdu skvělé ukončení dokonalého příběhu!

KalamityJane

24)  KalamityJane (03.07.2011 22:17)

I když jsem zezačátku k Hříšníkům byla dost skeptická, i mě si získala a je to prostě úžasná povídka, ze které mě místy hodně mrazilo a bylo až do breku, ale i to ke čtení patří a rozhodně to není na škodu. Takže děkuju za krásnou povídku a chvíle strávené u ní. Doufám, že se teď vrhneš na trochu veselejší notu, a i kdyby ne, budu se rozhodně těšit na jakoukoliv tvou další tvorbu. Takže ještě jednou díky

Twilly

23)  Twilly (03.07.2011 22:10)

Hele, jak má Corrado Cattani psát, když čte TOHLE??????!!!!!! (A věř, že mi je docela putna, kolik otazníků a vykřičníků jsem použila misto "pravdila tří")). Ambři, ty víš, že bychom ti nemazali med kolem pusy, kdybychom to alespoň trošinku nemysleli vážně... Každý jeden z nás, každá jedna z nás, co tě čte. Věz, že KDYKOLIV a OPRAVDU RÁDA se nechám tebou převálcovat.

Tvá dobrovolná oběť

Jula

22)  Jula (03.07.2011 22:02)

Ambři, děkuji za tuhle krásnou povídku, mám ji hrozně ráda, každý den jsem s nadějí vyhlížela další kapitolu. Četla jsem se zatajeným dechem a otevřenou pusou, napnutá, co se zase bude dít. Měla jsem hrozný strach z konce, nečekala jsem, že to dopadne dobře. Udělala jsi mi velkou radost, díky díky díky

leelee

21)  leelee (03.07.2011 21:47)

Nějak mě nepřekvapuje, že si to měla tak dokonale promyšený ty si prostě ten příběh žila a psala o něm "reportáž" jako by se skutečně stal.
Že se necháš ovlivnit komenty, no, když se tam něco řešilo vyloučila si všechny jmenovaný možnosti, a tak i pochybnosti o dítěti.
Jinak čtyři roky je to tu sice pořád, ale tak nějak podvědomě mi přišlo že když o dítěti věděl Carlisle někdy se podřek, ale lékařský tajemství asi něco takovýho vyloučilo, tady je hezký že se lišíš od většiny.
Slepotu už sem zmiňovala minule.
O týraných dětech toho moc nevím a proto mi něco nedošlo, ale uznej, že nemůžeš vysvětlovat každý písmenko. Nám čtenářkám neni pět, abys stále čekala na tu otázku: Proč?
Vysvětlováním by příběh podle mě dost utrpěl a tak ho nech jak je.

a ještě jednu oblíbenou hlášku:
Nemusíš to chápat stačí když to přijmeš. (Medvídek)

nemyslíš si že se nás takhle zbavíš že ne?

Astrid

20)  Astrid (03.07.2011 21:39)

Ambra, tento minilexikón k príbehu je.. čo dodať, úžasný. Hádaj prečo. Bol bezpečný. Preto, lebo Ty si búrka v oceáne emocii a niekedy sa zmeníš v hurikán. Ech, ale trepem čo?
Veľmi si ma týmto potešila, proste sa tu nejako usmievam - mám dôvod, dnešok ma zarmútil a toto mi rozjasnilo koniec dňa.
A... Hriešnici, boli presne takí, ako si teraz napísala. Zdielam každe Tvoje slovo.
---

1 2   »

Hledat

Přihlásit

Už. jméno:

Heslo:

Registrace

Aktuální články

Napsali jste

Náhodný obrázek