Sekce

Galerie

/gallery/bels1.jpg

Milé zvídavé duše,

je mi ctí, že Vám mohu představit další skvělou spisovatelku. Autorku, jež dokáže dokonale a plasticky vykreslit všechny odstíny Edwardovy duše. Tato autorka stvořila padoucha tak odporného, že sám Aro vedle něj vypadá jako vlídný senilní stařík, s kterým je radost pokecat.

Chcete vědět, co na sebe byla ochotna prozradit? Tak jen čtěte dále...

Bojíš se?


Hned první otázka tak zábavná…?! Nebojím, kdyby něco, shodím tě z koštěte.

(Neshodíš, držím se pevně!)

 

Slibuješ, že budeš vypovídat pravdu celou pravdu a k tomu ti pomáhej Edward?

 

Jistě. Dá se „no comment“ považovat za celou pravdu?

(Nedá, ale co mám s tebou dělat?!)Jak si se dostala k Twilight? Četla jsi první knihu nebo viděla film?

 

Nejdříve jsem slyšela o filmu. Kamarádka mě nalákala slovy: „Je to sice o upírech, ale on ji tak moc miluje a nemůže se jí ani dotknout, protože se bojí, že jí ublíží.“ A já v tu chvíli věděla, že to je něco pro mě. Miluju vnitřní boje, miluju sledovat, jak se hrdinové či hrdinky filmů nebo knih brání lásce (či případně jinému silnému pocitu, touze, vášni…), které se stejně nakonec neubrání, a přes nejlepší vůli podlehnou. Miluju pokušení, které zachvátí celou mysl.

Přesto jsem ale nijak překotně nespěchala si to sehnat.

Za nějakou dobu se mě jiná kamarádka ptala, jestli nemám čirou náhodou čtvrtý díl ságy, že by si ho potřebovala někde půjčit. A tak jsem znovu zpozorněla, s lítostí jí oznámila, že to tedy nemám, a zeptala se, jestli by mi nepůjčila první tři knihy. Což ona s radostí udělala a ještě navrch přihodila DVD s prvním filmem.

Věděla jsem, že nejdřív chci číst. Chtěla jsem si udělat vlastní vizuální představu o hrdinech, a tak jsem si vždy nejdřív přečetla knihu a teprve potom se podívala na film. A srovnávala…Bylo něco co tě překvapilo/znechutilo/potěšilo na filmovém zpracování?

 

Tak tady bude dost těžký odpovědět… Hmmmm….

Rozhodně mě potěšily některé scény, které ve filmu byly ještě větší síla než v knize. Například žádost o ruku, tu jsem si v knize tolik neprožila, ale film… jeho oči a jeho něžný výraz, málem jsem to nepřežila. Anebo ta scéna v lese, kde mu Bella oznámí, že ví, že je upír. To bylo také lepší ve filmu. V knize se o tom bavili v autě a nemělo to tu sílu. Podobně by se daly asi najít i scény, které zase byly lepší v knize.

Otrávilo mě především to, že ve filmu chybí závěrečná scéna z Eclipse. Ta kapitola, kde se Edward na louce vzdává svého požadavku na svatbu a nabízí Belle okamžité splnění její podmínky. Hech? Kdo by to nechtěl vidět??? O to víc mě to štve, že vím, že ta scéna byla natočena a potom ji nepoužili.

(Já bych to teda vidět nemusela. Kdyby mi místo toho natočili deset minut Paula pod vodopádem, velebila bych režiséra a obdivovala jeho filmařské umění!)

 


A jaké cesty prozřetelnosti tě přivedly na FF? Psala si již dříve (školní slohy se nepočítají)?

 

Cesty prozřetelnosti… Hehe. Co mě sem přivedlo? To, že jsem ze čtvrtého dílu ságy byla tak zklamaná, naštvaná a otrávená, že jsem si napsala vlastní čtvrtý díl. V originále nebylo nic z toho, na co jsem předchozí díly tak dychtivě čekala, tak jsem si to zkrátka napsala sama. A zdálo se mi, že by nebylo špatné to někde zveřejnit, třeba by si někdo rád početl. A samozřejmě jsem byla zvědavá, co by tomu další lidé říkali, ačkoli původně jsem to psala jen sama pro sebe, abych se zbavila vnitřního přetlaku a vzteku.

To samé se stalo potom i s Midnight Sun – psaním jsem zahojila své zklamání z toho, že ta kniha, z mého pohledu nejvíc strhující část ságy!, nikdy nebyla dokončena. A i tady jsem si říkala, že by to chtělo někam vyvěsit.

A tak jsem se objevila na jiných stránkách uveřejňujících fanfiction a netrvalo dlouho, objevila jsem stmivani-ff, zkusila jsem projít filtrem a povedlo se a teď jsem tu a je mi tu mooooc dobře. Cítím se tu jako mezi svými.

A jo jo! Dříve jsem psala, pořád něco. Moje babička o mě už když mi bylo 14 prohlašovala, že budu spisovatelka… Hehe. Ale to psaní rozhodně nebylo nic vážného ani uceleného. Psala jsem povídky, kterými jsem si ulehčovala zvládání života, poezii, deníčky, blogy, stovky dopisů… Ale až teď jsem zjistila, jaké je to psát příběhy, které si žijí vlastním životem, a které se mě týkají spíš jen v přeneseném slova smyslu.

(Takže pouze lehký stupeň grafomanie, chápu...)Myslím, že mi potvrdíš, že právě Jacob tvým favoritem asi nebude . Takže Edward…( Ovšem, když si vezmu jakému protivenství musí čelit ve tvých povídkách, to by si člověk mohl myslet, že proti němu něco máš) Proč právě on? A který je „lepší“ knižní nebo filmový?

 

Protivenství? Právě proto, že k němu mám tak blízko, ho tak moc zkouším… Chtěla jsem si sáhnout až na dno jeho duše, cítit jeho vnitřní sílu a její hranice – zkrátka jsem neodolala!

A samozřejmě máš pravdu. Jacob mým favoritem opravdu není. Je to fajn kluk, ale postavení, které v Sáze vyfasoval, ho zkrátka už od začátku odsouvalo ze středu mého zájmu. Beru ho jako okrajovou zápletku, ačkoli jsem mu vděčná za to, jak moc pomohl Belle.

A proč právě Edward? Zatr, sakr, co na to odpovědět? Snad už od prvního dílu mě okouzlila jeho krásná, ušlechtilá duše. A způsob, kterým ji miloval, jak se ovládal, aby jí mohl být nablízku. Tady se dostáváme rovnou ke kontroverzním chvílím Ságy. Miluju scénu, kdy ji opouští, aby ji uchránil sám před sebou. A stejně tak miluju scénu, kde jí dává prostor, aby si vybrala mezi ním a Jakem, potom, co se uklidní, nedělá jí žárlivé scény, ví, že to musí nechat na ní…

Samozřejmě, že i on má své chyby, notoricky známé.

A jestli je lepší knižní nebo filmový? Nevidím v nich zase takový rozdíl. Ale Rob tomu dodává barvu a chuť.

(Tomu se říká láska na první přečtení!)

 


Umíš si představit, že by Edwarda ztvárnil někdo jiný než Rob? A kdo?

 

Pravděpodobně si umím představit, že by ho hrál někdo jiný. Když jsem viděla Breaking Dawn promo fotku herce, který hraje Jaspera, dovedla bych si klidně představit, že by ho hrál třeba on. A nejspíš bych si dovedla představit i spoustu jiných představitelů, pokud by se tvůrci rozhodli od začátku pro někoho jiného. Navíc z Roba mám vytrvale smíšené pocity. Je zvláštní.

(V tom s tebou musím souhlasit, je zvláštní... I když z postele bych ho klackem nevyhnala, to zase ne! Obzvláště, kdyby přinesl pár miliónků věnem!)

 

 

Takže by ses nedala přesvědčit k napsání nějakého „vlka“? Nepřijdou ti dostatečně rozervaní?

 

Možná by byl zajímavý příběh Sama a Emily. Víš, že se specializuju na duševní pochody, sebeovládání, těžká rozhodnutí a uklouznutí, ztrátu kontroly a podobně, takže tohle je první, co mě napadne, když už se nad vlky zamyslím. Ale ne, o tom určitě psát nebudu. Už nebudu psát ani upíry, bylo toho dost. V hlavě mi více méně bez mého přispění vzniká zcela neupíří příběh, pochopitelně opět psychologicky náročné drama…

(Věčná škoda, bylo by to krásné čtení...)

 

 

Chceš říct, že Edward books je tvá upíří labutí píseň? A co má nebohá osamělá sucuba? (pro neznalé autorčina díla – Daylah ze Zpívající krve)
Prozradíš něco o novém námětu? Trocha propagace nikdy neuškodí… Budeš publikovat na BH? A v jakém časovém horizontu?


Vlastně jsem jako poslední věc napsala Nejsilnější jed a ne Edward books, i když to tak nevypadá, protože publikuji na přeskáčku. A ano, nejspíš je to poslední dílo o upírech, i když člověk nikdy neví. Všechno, co jsem zatím napsala, mě vždycky zaskočilo, jelikož jsem vůbec neplánovala, že budu něco psát, takže se něco podobného může klidně stát znovu. Ale sliby plním, takže sukuba Daylah bude, ale ne dřív než po zkouškách, teď toho mám moc.

Po Edward books se po mě předpokládám slehne zem, protože nejprve budu mít ještě nějakou práci na Jedu a teprve potom začnu ten další „román“. Co se toho týká, tak zatím mám v hlavě jen hlavní záchytné body, ale rozhodně to bude fantasy, ve které se budou prolínat dva různé světy a hlavní hrdina bude muset učinit těžké rozhodnutí ve chvíli, kdy ani jedna z možností, které bude mít, nebude dobrá. Kromě toho si sáhneme na to, jaké to je, když všechny věci, lidé a světy najednou ztratí svou hodnotu a přestanou mít význam. A jak těžké bude postavit se znovu na nohy. Samozřejmě se tam objeví prvotřídní zloduch, nějaká dobrá duše a láska. Bude to hodně psychologické, dramatické, vypjaté… a bude se to zčásti odehrávat na pokraji reality, ale v reálném prostředí našeho světa.

Tedy aspoň doufám. Je třeba počítat s tím, že se mé představy ještě stokrát změní, než to napíšu, protože si to prorazí vlastní cestu a já zato budu ráda. Člověk nesmí příběhy držet moc pevně, potřebují volnost. Takže vlastně kdo ví, co z toho nakonec vznikne.

(Já si myslím, že něco hodně kvalitního.)

 

 

Odsuneme se od hrdinů kladných k těm záporným. A že je teda umíš! Nejsilnější jed mám pořád v kolonce „Musíš si přečíst“, ale Venome a hlavně jeho stravovací návyky jsou na mě prostě moc.  Jak to, že je umíš tak dokonale napsat? Co tě inspiruje?

 

Tak to tedy opravdu nevím, jak si s touhle otázkou poradím.

Co mě inspiruje k tvoření záporných hrdinů? Uznávám, že Venome je opravdu zrůda, i když zároveň s ním čtenářky hromadně soucítily a litovaly ho. Přesto ale zrůda je. Pije krev miminek, týrá své milenky, je to sadista v plném slova smyslu. A zároveň se vědomě zříká lásky, když už jí stojí doslova tváří v tvář a úplně odzbrojený, protože se bojí, že by ho oslabila a ztratil by svou moc nad světem…

Ale co mě k němu navedlo? Mám dojem, že se „stvořil sám“. Neměla jsem tušení, jakou bestii napíšu, dokud se mi pod rukama nezačal vybarvovat. Původní záměr byl stvořit nějakého temného krále, krále Stínů… protiklad ke klanu Cullenových, kteří stojí na straně dobra. Ale opravdu jsem neměla tušení, že nakonec bude tak zlý a krutý. Nebyl to záměr. Spíš jsem jen sledovala směr, kterým mě vedla sama nálada Jedu a směr, kterým se postavy v ní chtěly dát. A na Venoma jsem vytrvale koukala s otevřenou pusou.

(Teda holky, litovat něco takového... brrrrr!)

 

 

Psaní je pěkný žrout času. Jako matka dvou malých dětí ho určitě moc nemáš. Kde a jak si kradeš chvilky na psaní? A co na to drahý choť? Podporuje tě? Rezignovaně toleruje a doufá, že tě to přejde?


No, to jsi uhodila hřebíček na hlavičku. Myslím, že nečeká, že mě to přejde, protože už mě zná. Když se do něčeho dám, obvykle s tím jen tak nepřestanu. Kromě toho o tom spolu hodně mluvíme a ví, že je to moje vášeň. A snaží se mi ji umožnit. Když vidí, že mám něčeho plnou hlavu, byl už několikrát ochotný pohlídat děti, abych mohla psát. Na druhou stranu vím, že abych mohla psát, musím zvládat i ten zbytek – školu, děti, domácnost… A to občas dost dobře nejde, protože někdy mě psaní pohltí natolik, že nejsem schopná fungovat, dokud nedopíšu určitou pasáž, scénu, kapitolu… Ale mám pocit, že tak to mají všichni, kdo píšou, nebo ne? Potom se to podobá bruslení na tenkém ledě. Takže rozhodně je to boj.

(Chtělo by to pro autorky, jež mají "slinu", vytvořit hlídací hej rup partu!)

 

 

Máš nějaký citát či rčení, které vystihuje tebe nebo tvůj pohled na svět? (např. Království za Edwarda; Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až Edward zavede vodovod; Kam nechodí slunce, tam chodí Edward…. ?)

 

Hehe, Edwarda raději vynechme. Určitě takový citát existuje. Mám dojem, že jsem někde někdy zaslechla nějaký citát, o kterém jsem si řekla: Jo, to je přesný, podle toho žiju. Ne ten pocit si pamatuju, to se mi už určitě aspoň jednou stalo! Ale je mi líto, teď si vážně nevzpomenu.

(Ach, ta skleróza...)

 

Odpusť chabý pokus o vtip - Edwardovská a jiná rčení tedy taky opustíme… A co knížka? Máš v knihovně svazek, po kterém můžeš kdykoliv šáhnout a víš, že tam najdeš něco, co tě potěší? Takovou tu stokrát ohmatanou a skrznaskz pročtenou knihu, kde ovšem stále najdeš něco nového?

 

Přiznám se, že ohmataný svazek doopravdy nemám. Jsou knihy, které jsem četla několikrát, to ano, ale to nejsou knihy, které mě uchvátily nejvíc. Protože ty, co mě uchvátily nejvíc, mi většinou poskytly tak silný zážitek a natolik mnou otřásly, že nemám odvahu se k nim vrátit a znovu si to prožít. Takže opakovaně jsem četla spíše oddychovky jako třeba.Robina od Frýbové nebo Jih proti severu. Opravdu na mě zapůsobil třeba Pán prstenů, Hovory s bohem, Na východ od ráje, Nekonečný příběh, nějaké tibetské a egyptské knihy, některé knihy od Wilbura Smithe… je toho hodně. Rozhodně musím zmínit i současný v našich kruzích velmi populární trhák Fifty Shades. Zrovna o téhle knize ale platí, že těžko budu mít odvahu a nervy ji číst znovu.

(To já taky!)

 

Proč si myslíš, že je v současnosti upírství tak módní? V pár letech prošlo velikým přesunem z oblasti hororů do milostné oblasti. Vyrojilo se tolik seriálů a knížek. Proč tomu tak je? Může za to ten nesporný sexuální podtext kousání do krku a maximálního odevzdání se druhému?

 

Ano, myslím, že je to ten sexuální podtext, ale nejen to. Tihle novodobí upíři, nadlidé, jsou zkrátka sexy. Většinou věčně mladí, rychlí, silní… místy nahánějí strach, ale čtenáři jsou přece schovaní v bezpečí stránek knihy, takže si mohou to mrazení v zádech patřičně užít. Navíc dnešní upíři se mnohem více prolínají s normálním lidským světem než to dělal třeba Drakula, že ano. Jsou to více „lidé“. Jejich rozhodnutí k tomu často nejsou jednoduchá a nesmíme zapomínat ani na jejich nesmrtelné vnitřní boje dobra proti zlu… Znáš nějakého upíra, který by nějak neřešil svou vášeň pro krev? Když se tohle všechno nahrne na jednu hromadu, je z toho príma materiál

(Chtělo by to takového sexy upírka do každé rodiny. Novodobá obdoba středověkého pouštění žilou.)

 

 

Na co se v nejbližší době těšíš? A nemusí to být právě premiéra BD.

Tak tady je odpověď opravdu velmi jednoduchá. Strašně se těším na pražský sraz FF. :-D Jsem zvědavá na všechny lidi odsud, na skvělé autorky, na své čtenářky, na ty, se kterými jsem přišla do styku, i na ty, jejichž jména jen vídám. Na sraz se těším rozhodně více než na film, protože je známo, že můj vztah k Rozbřesku je dost problematický. J Třeba mě ale film nakonec přesvědčí!

(To já taky!)


Děkuji za tvůj čas a odpovědi. Tak jen do ní! :-)

(poznámky tazatelky)

Povídky od Cathlin

Uživatelé musí být přihlášeni pro psaní komentářů.

Komentáře

1 2 3   »

Lipi4

53)  Lipi4 (15.11.2011 18:59)

Banánový rum bude

Cathlin

52)  Cathlin (15.11.2011 10:31)

Elis: Vidím to střízlivě! :D Pokud budeš chtít, vytisknu ti ho na A5 a dám ti ho do průhledných desek a budeme dělat, že je to kniha, jo? :D :D :D
A jak se ti líbí jméno Travis Danton? B) B) B)
A ty tvoje otázky? Sem s nimi, jsem tááááák zvědavá!

Cathlin

51)  Cathlin (15.11.2011 10:28)

Lipi, proboha! :D :D :D Ty tvoje otázky jsou vražedný! Copak na tohle se dá nějak odpovědět?
Tak když necháme stranou to, že bych na jídlo asi neměla zrovna dvakrát pomyšlení, tak bych asi nejdřív přemýšlela, co si mám objednat, aby to nevypadalo blbě. :D Jako třeba špagety se blbě jí, že ano. Ale potom bych si možná řekla, že nebudu bláznit a vyberu si prostě na co mám chuť... Anebo další alternativa je, že bych beztak nebyla schopná uvažovat, a tak bych v jídeláku našla cokoliv, čeho název bych aspoň trochu dokázala zpracovat... a potom bych se divila, cože jsem si to vlastně objednala!
Po pravdě: VŮBEC si to neumím představit.

Ahááá, takže banánový rum vážně bude?

Lipi4

50)  Lipi4 (15.11.2011 04:42)

Napadá mě ještě něco v tuto dobu??

Co třeba toto.. :D :D Kdyby jsi měla jít na večeři s Edwardem či s jiným svým idolem, co by sis objednala?? a co nikoliv a proč?

Lipi4

49)  Lipi4 (15.11.2011 04:36)

Holky, banánovej rum je specialita míta, kde je After a jelikož je to dámský pití (jejich označení), tak jsem řekla, ať mají pro nás minimálně 4 flašky :D :D :D

eElis

48)  eElis (14.11.2011 22:05)

Bos, tak tato zpovědnice se mi moooc libíla...
Cath, na co bych se tě mohla asi tak zeptat je toho spousta, ale to raději rozebereme přes icq a já doufám, že ten Jed vydáš a já budu ta první určitě, co si ho koupí

Bosorka

47)  Bosorka (14.11.2011 18:56)

Jo, Cathlin - pěkně se zbanánujem! :D

Cathlin

46)  Cathlin (14.11.2011 18:11)

Twilly: Mně se ptej!!!

A ten banánovej rum asi budu muset někdy ochutnat, řekneme na srazu Lipi. B) Třeba nás s ním seznámí.

Twilly

45)  Twilly (14.11.2011 15:45)

Netuším, co je banánovej rum, ale zní to DOBŘE :D ... i když na rum nemám zrovna dobrý vzpomínky, u posledního pití rumu mi ségra "omylem" vyrazila zub :p ...

Kačenko, já mám taky ještě jednu dotěrnou... jak je, krucinál, možný, že u tvé ukecanosti nemáš víc komentů

Bosorka

44)  Bosorka (14.11.2011 11:47)

Čtu dobře? Banánový rum (Nápoj vyšších společenských vrstev?);)

Cathlin

43)  Cathlin (14.11.2011 10:06)

Lipi: Dík za skvělý pondělní probuzení!

No jistě, že zůstanu na After, se rozumí samo sebou!!! *

Banánový rum? Proboha, co je to?!!!

A bez čeho nemůžu usnout! No to je ale opravdu velmi trefná a na těchto stránkách velmi tématická otázka! :D
Jsou to totiž dvě věci:
1. Musím si bezpodmínečně v hlavě srovnat všechno, co jsem o Edwardovi přes den přečetla v různých povídkách. Zrovna včera jsem toho měla opravdu plnou hlavu, protože co jsem četla zrovna včera bylo jen pro silné povahy!
2. Neusnu jinak než s přemýšlením nad tím, co příště napíšu. Vezmu si další scénu, před kterou v tom, co píšu stojím, a začnu si ji představovat a promýšlet... A u toho obvykle dříve či později usnu. (Často ale spíše později! ) Zkrátka to, co píšu, vymýšlím zčásti po nocích, proto to možná vypadá, jak to vypadá! :D :D :D

Lipi4

42)  Lipi4 (14.11.2011 08:25)

Holky, úžasná zpovědnice

Jsem strašně ráda, že se obě tolik těšíte, tak snad Vás v sobotu nezklamem :p :p

No co bych se zeptala????


Budeš s námi pařit na After?? A měla jsi někdy banánový rum??

Bez čeho nemůžeš usnout???? (rituál, plyšáček, osoba, hudba atd..)

julie

41)  julie (13.11.2011 22:27)

Bosi,hmmm...tak "komentovat"ne?...takže:fundovaně vysvětlovat každý krok vlčáků? U nás doma tomu říkáme kecat do filmu a strašně si to užíváme!
Cathlin, ty taky Brute? Ufff,začínám mít pocit,že v kině budu jediná prvnička já!

Bosorka

40)  Bosorka (13.11.2011 20:57)

Já a komentovat? Nikdy! ;)

Cathlin

39)  Cathlin (13.11.2011 20:53)

Jééééžiši, Juli!!!
Ty mi dáváš. Máš dojem, že bychom s Bosi něco nějak komentovaly? Ale jo, no, přiznávám, že mám sklony do všeho nezdravě kecat... ale přece jen, očekávám, že nejspíš budu muset nasbírat nějaké síly než. budu schopna něco říct. A proto půjdu na BD raději poprvé už 18tého! Abych měla šanci se vzpamatovat, ať už to bude zážitek pozitivní nebo negativní! :D
A Juli, a vůbec i všichni ostatní, taky se strašně těším až se mezi vás podívám! To bude prostě mazec!!!

julie

38)  julie (13.11.2011 19:44)

Ještě mě napadlo při čtení vašeho rozhovoru,že nejlepší místo na sledování BD by bylo v soukromí.Počítám,že bych umřela smíchy,protože co by odborně neokomentovala Cath,určitě by nenechalo v klidu Bosorku...
Takový odborně komentovaný BD, zvlášť s možností zpomalení či zastavení vybraných scén...to by byl zážitek na celý život!

julie

37)  julie (13.11.2011 19:33)

Cathlinko,Bosorko,zajímavý rozhovor! Jo, u té scény na stromě souhlasím s Ambrou, Edward před Bellou normálně zdrhal!Ale zato potom ... Lev a jehňátko....
Hrozně se těším na sukubu. A na všechno, co tvá hlavička vymyslí a donutí tě hodit na papír! A vůbec...strašně se těším, až tu tvou hlavičku...no,samozřejmě v originálním balení, poznám osobně!

Cathlin

36)  Cathlin (13.11.2011 16:52)

Bosi: Ech, no vidíš! :D Zase mám v něčem mezery! B)

Bosorka

35)  Bosorka (13.11.2011 16:44)

Nicolas

Cathlin

34)  Cathlin (13.11.2011 16:36)

Bosi, V Angelice??? To ti vytanulo kvůli tomu citátu, co jsem na tebe jednou použila (Bez Bosorky by nebylo Stmívání-FF)? Proboha, tak teď musím vzpomínat co tam vlastně bylo za postavy...! Jakže se to jmenovala ta její první láska, později vládce pařížského podsvětí? Phillip? Myslím, že jo. Tak teď tedy váhám... Phillip nebo Jeoffrey??? :D :D :D

A proč jsi něco takového potřebovala slyšet? Děsíš se snad toho, že by to mohla být pravda???

1 2 3   »

Hledat

Přihlásit

Už. jméno:

Heslo:

Registrace

Aktuální články

Napsali jste

Náhodný obrázek